16-20 Eylül 2008 günleri gerçekleştirilecek 5. Bodrum Uluslararası Film Festivali'ne Rüya Köksal ve Aydın Kudu konuk olarak davet edildiler. Film programını ve söyleşi günleri için; www.bodrumfilmfestival.org/2008/program.html

Rüya Arzu Köksal`ın yönettiği ve İnebolu`da yerel yöneticiler tarafından gösterimi yasaklanan `SonKumsal` adlı belgesel film için, Belgesel SinemacılarBirliği harekete geçti. Konunun hukuksal takibini yapanBSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Avukat Burhan Gün aracılığıyla İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleçhakkında suç duyurusunda bulundu.

İnebolu Cumhuriyet Savcılığı`na verilen dilekçede, söz konusu filmin gösterimini yasaklayan İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç`in Rüya Arzu Köksal ile Aydın Kudu`ya yönelik hakaretlerine dikkat çekildi. Belediye Başkanı Güleç`in söz ve eylemlerinin hukuki dayanağı olmadığı, engellemenin tamamen keyfi olduğu belirtilen dilekçede, `Güleç, kamu yöneticisi olmaktan kaynaklanan bir güçle bu söz ve eylemleri gerçekleştirmiştir`` denildi. Engellemenin ancak yasalarla ya da yargı kararı ile yapılabileceği vurgulanan dilekçede, Güleç`in, `inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanmasını enlemek`, `görevi kötüye kullanmak` ve `hakaret` suçlarını işlediği iddia edildi.

Savcılığın, önümüzdeki günlerde, İnebolu Belediye Başkanı İdris Güleç, filmin yönetmeni Rüya Arzu Köksal ve yapımcı Aydın Kuduu'nun ifadelerine başvurması bekleniyor.

Rüya Arzu Köksal`ın yönetmenliğini yaptığı `Son Kumsal` adlı filmin Karadeniz sahillerindeki gösterimlerinin İnebolu durağında yaşananlar, bir süre önce kamuoyuna yansımıştı. 22 Temmuz`da İnebolu`daki gösterim, daha önce tüm izinler alınmış olmasına karşın, Belediye Başkanı İdris Güleç tarafından yarıda kesilmiş, yönetmen Rüya Arzu Köksal ve yapımcısı, görüntü yönetmeni Aydın Kudu'nun İnebolu'yu terk etmeleri istenmişti. Aynı olumsuz tutum bir gün sonra yine Abana'da da yaşanmış, hiçbir tutarlı gerekçe gösterilmeden filmin gösterimi engellenmişti.

http://www.ntvmsnbc.com/modules/habervideo/video.asp?CatID=3&cbVideo=6652&cbQuality=1

 
   
     
 
Copyright © 2008 Turkishmoon. All Rights Rezerved. Design by NOI